Zameldowanie na pobyt stały
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | ewidencja ludności |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich |
Miejsce załatwienia
Pokój nr 21
Referat Administracji
Urząd Stanu Cywilnego
ul. Świecka 12
86-131 Jeżewo
Osoba upoważniona do kontaktu
Dominika Rakowicz
Telefon kontaktowy
52 33 078 18
Wymagane dokumenty
- wypełniony druk meldunkowy „zgłoszenie pobytu stałego”, na którym właściciel lokalu lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, swoim własnoręcznym, czytelnym podpisem potwierdził fakt pobytu osoby zgłaszającej zameldowanie (do czynności tej właściciel/podmiot nie może ustanowić pełnomocnika)
- dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu w oryginale. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być: umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, umowa najmu mieszkania komunalnego wraz z ofertą (skierowaniem) do zawarcia umowy, decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu (postanowienie o nabyciu spadku wraz z tytułem prawnym do lokalu jego spadkodawcy). Samodzielnym tytułem prawnym do lokalu nie jest: skierowanie (oferta) do zawarcia umowy najmu lokalu, aneks do umowy najmu, umowa o wybudowanie domu (mieszkania) tzw. umowa deweloperska, decyzja podatkowa, zawiadomienie o zmianie danych w księdze wieczystej, postanowienie o nabyciu spadku, w którym sąd nie określił masy spadkowej czy zawiadomienie Wydziału Geodezji o ustaleniu adresu. Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu należy okazać przy każdym, nawet kolejnym zameldowaniu, ponieważ organ meldunkowy nie przechowuje tego dokumentu ani jego odwzorowania
- dowód osobisty lub paszport
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka w przypadku pierwszego zameldowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- pełnomocnictwo (w przypadku osoby działającej z upoważnienia osoby meldującej się)
- cudzoziemiec przedstawia kartę pobytu wydaną w związku z udzieleniem zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych, ochrony uzupełniającej, albo nadaniem statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, dokument „zgoda na pobyt tolerowany” albo zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, decyzję o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej, zgody na pobyt ze względów humanitarnych albo zgody na pobyt tolerowany
- obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub obywatel Konfederacji Szwajcarskiej przedstawia ważny dokument podróży lub inny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo, a członek jego rodziny niebędący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej – ważny dokument podróży oraz ważną kartę stałego pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej albo ważną kartę pobytu członka rodziny obywatela Unii Europejskiej, a gdy brak takiej możliwości - inny dokument potwierdzający, że jest on członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej.
Termin i sposób załatwiania
- Niezwłocznie –
Czynność zameldowania kończy wydanie dokumentu: Zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały – ważne do chwili zmiany miejsca zameldowania.
Złóż wniosek przez Internet
Dokument można przesłać drogą elektroniczną wypełniając formularz znajdujący się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Złożona informacja musi być podpisana zaufanym, elektronicznym podpisem osobistym lub bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.
Opłata skarbowa
Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii: 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa.
Uwaga
nie podlega opłacie skarbowej czynność złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Opłaty administracyjne
17 zł za wydanie zaświadczenia w języku urzędowym Unii Europejskiej
Opłatę skarbową należy wpłacić za pośrednictwem:
- banku bądź Poczty Polskiej (według obowiązujących cenników oraz taryf),
- w kasie Urzędu Gminy w Jeżewie,
- na rachunek bankowy: 26 8173 0005 2003 0000 2785 0003
(z dopiskiem dokonywanej wpłaty, np. "Opłata za wydanie zaświadczenia w języku urzędowym UE")
Dowód wpłaty należy dołączyć do wniosku.
Tryb odwoławczy
- nie dotyczy -
Dodatkowe informacje
1. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zobowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego.
2. Osoba zgłaszająca zameldowanie jest obowiązana złożyć wypełniony formularz Zgłoszenie pobytu stałego w organie gminy właściwym ze względu na położenie nieruchomości, w której zamieszkuje. Dla każdej meldowanej osoby składa się oddzielny formularz (również dla dziecka), podpisany przez osobę meldującą się (za osobę małoletnią podpis składa przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu).
3. Na formularzu zgłoszenia pobytu stałego właściciel lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu dokonuje potwierdzenia pobytu w lokalu.
4. Pobytem stałym jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego.
5. Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany zameldować się w miejscu pobytu stałego najpóźniej w 30 dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
6. Równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego.
7. Zameldowanie na pobyt stały służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała.
8. Zameldowania nie trzeba dokonywać osobiście. Zameldowania w miejscu pobytu stałego można dopełnić przez pełnomocnika, legitymującego się pełnomocnictwem udzielonym na piśmie, po okazaniu przez pełnomocnika do wglądu jego dowodu osobistego lub paszportu. Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych, obowiązku meldunkowego dokonuje jeden z rodziców, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
9. Zgłaszając zameldowanie można jednocześnie dokonać wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego.
Formularze do pobrania
Zgłoszenie pobytu stałego
Pełnomocnictwo