Przyznanie medali za długoletnie pożycie małżeńskie
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | urząd stanu cywilnego |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich |
Miejsce załatwienia
Pokój nr 21
Referat Administracji
Urząd Stanu Cywilnego
ul. Świecka 12
86-131 Jeżewo
Osoba upoważniona do kontaktu
Dominika Rakowicz
Telefon kontaktowy
52 33 078 18
Termin i sposób załatwiania
- osoby zainteresowane składają ustny wniosek o nadanie medali w Urzędzie Stanu Cywilnego ze względu na miejsce zamieszkania Jubilatów.
- wręczenie medali następuje po przyznaniu odznaczenia przez Prezydenta RP.
Złóż wniosek przez Internet
- nie dotyczy -
Wymagane dokumenty
- dokument tożsamości osoby zgłaszającej
- odpis aktu małżeństwa (jeżeli jubilaci są w jego posiadaniu)
Wnioski o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Wniosek o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przedstawia się nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica ta przypada w styczniu lub lutym danego roku, wnioski można przedstawiać począwszy od dnia 1 listopada roku poprzedzającego.
Opłata skarbowa
- nie dotyczy –
Opłaty administracyjne
- nie dotyczy –
Tryb odwoławczy
- nie dotyczy -
Informacje dodatkowe
Rola urzędu stanu cywilnego w zakresie przyznania Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie polega na sporządzeniu wniosku, następnie po uprzednim ustaleniu aktualnej sytuacji prawnej małżeństwa, przesłaniu wniosku do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, jako organu wnioskującego do Prezydenta RP o nadanie odznaczenia za długoletnie pożycie.
O terminie i szczegółach organizacji uroczystości wręczenia medali jubilaci zostaną powiadomieni w przesłanym listownie przez tut. Urząd Stanu Cywilnego zaproszeniu.
Urzędy Stanu Cywilnego, które wnioskowały o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, powinny w ciągu 6 miesięcy od daty wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o ich nadaniu zorganizować uroczystość (spotkanie), podczas której niniejsze odznaczenia zostaną wręczone wyróżnionym.
Odznakę Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mogą wręczać jedynie określone ustawowo osoby (tj.: Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie) oraz zastępcy tych osób, a także: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.