Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | ochrona środowiska |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Referat Rolnictwa i Budownictwa |
Miejsce załatwienia
Pokój 8
Referat Rolnictwa i Budownictwa
Urząd Gminy w Jeżewie
ul. Świecka 12, 86-131 Jeżewo
Osoba upoważniona do kontaktu
Agnieszka Król
Telefon kontaktowy
52 33 078 24
Termin załatwienia
Zgodnie z art. 35 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.) - nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Opis
Wnioskodawca określa:
1. Imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego.
2. Telefon kontaktowy.
3. Tytuł prawny władania nieruchomością albo posiadane prawo własności urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego.
4. Nazwę gatunku drzewa lub krzewu.
5. Obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 130 cm, a w przypadku gdy na tej wysokości drzewo:
a) posiada kilka pni – obwód każdego z tych pni,
b) nie posiada pnia – obwód pnia bezpośrednio poniżej korony drzewa; (nie dotyczy drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych drzew.)
6. Wielkość powierzchni, z której zostanie usunięty krzew; (nie dotyczy:
• krzewu lub krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2,
• krzewu lub krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni).
7. Miejsce, przyczynę, termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu, oraz wskazanie czy usunięcie wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kogo dotyczy:
• osoba fizyczna, która chce usunąć drzewo lub krzew na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
• osoba prawna,
• spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa.
Miejsce składania pism
Sekretariat Urzędu Gminy w Jeżewie, ul. Świecka12, 86-131 Jeżewo lub można złożyć w formie dokumentu elektronicznego podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Aby można było złożyć wniosek poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą (ESP), wymagane jest posiadanie konta użytkownika na platformie ePUAP (konto jest bezpłatne).
Sposób załatwienia
Wydanie decyzji nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Wymagane dokumenty
• Wypełniony wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, którego druk jest do pobrania w pokoju nr 19 lub na stronie internetowej Urzędu,
• oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością albo oświadczenie o posiadanym prawie własności urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego,
• zgodę właściciela nieruchomości, jeżeli jest wymagana,
• oświadczenie o udostępnieniu informacji o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu – w przypadku wniosku złożonego przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę mieszkaniową;
• rysunek, mapa albo wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane projekt zagospodarowania działki lub terenu w przypadku realizacji inwestycji, dla której jest on wymagany zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – określające usytuowanie drzewa lub krzewu w odniesieniu do granic nieruchomości i obiektów budowlanych istniejących lub projektowanych na tej nieruchomości;
• projekt planu:
a) nasadzeń zastępczych, rozumianych jako posadzenie drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację przyrodniczą za usuwane drzewa i krzewy w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska lub
b) przesadzenia drzewa lub krzewu
– jeżeli są planowane, wykonany w formie rysunku, mapy lub projektu zagospodarowania działki lub terenu, oraz informację o liczbie, gatunku lub odmianie drzew lub krzewów oraz miejscu i planowanym terminie ich wykonania;
• decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach albo postanowienie w sprawie uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia w zakresie oddziaływania na obszar Natura 2000, w przypadku realizacji przedsięwzięcia, dla którego wymagane jest ich uzyskanie zgodnie z ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz postanowienie uzgadniające wydawane przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska w ramach ponownej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli jest wymagana lub została przeprowadzona na wniosek realizującego przedsięwzięcie;
• zezwolenie w stosunku do gatunków chronionych na czynności podlegające zakazom określonym w art. 51 ust. 1 pkt 1–4 i 10 oraz w art. 52 ust. 1 pkt 1, 3, 7, 8, 12, 13 i 15 ustawy o ochronie przyrody, jeżeli zostało wydane;
• decyzja o warunkach zabudowy/ o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
• decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę w przypadku planowanych działań inwestycyjnych.
Uwagi
1. Zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana w przypadku wniosku złożonego przez:
- spółdzielnię mieszkaniową;
- wspólnotę mieszkaniową, w której właściciele lokali powierzyli zarząd nieruchomością wspólną zarządowi, zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali;
- zarządcę nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa;
- użytkownika wieczystego lub posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym;
- właściciela urządzeń o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
2. Zezwolenie na usunięcie drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej, z wyłączeniem obcych gatunków topoli, wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
3. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
4. Załączone do wniosku oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Opłaty
• Wydanie zezwolenia – bez opłaty skarbowej
• Za usunięcie drzew lub krzewów nalicza się opłatę, jeśli wycinka nie spełnia warunków wymienionych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Naliczanie opłat za usunięcie drzew i krzewów omówione jest w art. 84 i 85 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, a ich wysokość w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów - opłaty są uzależnione od gatunku drzewa i obwodu pnia oraz gatunku krzewów i powierzchni krzewów – płatne zgodnie z orzeczeniem decyzji.
• Opłata skarbowa od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii wynosi 17 zł (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielanego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej).
Tryb odwoławczy
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy za pośrednictwem Wójta Gminy Jeżewo w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.), ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2020 r. poz. 256, z późn. zm.)
Załączniki:
I. Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów – osoby fizyczne i prawne.
II. Oświadczenie o posiadanym prawie własności urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 kodeksu cywilnego.
III. Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów – spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.
IV. Oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością - spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.
V. Oświadczenie o udzieleniu informacji o zamiarze usunięcia drzew lub krzewów - spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe.